Hřebčín Marah

welsh mountain pony

O nás...

Vítáme vás na webových stránkách rodinného hřebčína Marah. Najdete nás dvacet km JZ od Příbrami mezi malebnými městečky Březnice a Rožmitál pod Třemšínem, s výhledem na zalesněný Brdský hřeben.
Specializujeme na chov kvalitních welsh mountain pony (velšský horský pony), jejichž původní domovinou je hornatý Wales. Na šesti hektarech pastvin u nás v současnosti najdete okolo dvaceti poníků. Kromě chovného stáda máme i několik jezdeckých poníků a všichni, kromě Gijse (islandský pony), mají větší či menší podíl velsšké krve.
Welsh mountain pony, kteří tvoří naše základní chovné stádo, byli v minulosti dovezeni přímo ze země původu tohoto nevšedního plemene, z Velké Británie. Všichni pocházejí z pečlivě vybraných prověřených britských linií a mají prokazatelný původ minimálně do založení britské plemenné knihy pro velšská plemena, tj.do roku 1901. Námi odchovaná hříbata jsou registrována v mateřské plemenné knize ve Velké Británii a mají před jménem prefix našeho hřebčína, který je rovněž zaregistrovaný v Centrálním registru ve Velké Británii. Typickými znaky u nás chovaných poníků je dostatek kostry (viz standart) při zachování vydatného pohybu s dostatečnou akcí, která je pro toto plemeno tolik typická. Dále pak korektní stavba těla, ušlechtilá hlava s výrazným okem a především velmi dobrý charakter.
Našim cílem je chov kvalitních jezdeckých pony pro sport i pro radost. Svou velikostí, prostornými chody a skokovým potenciálem jsou totiž tito nádherní poníci přímo předurčeni být tzv. "prvním jezdeckým pony" pro děti.
V současnosti u nás působí dva kvalitní plemenní hřebci. Oba naši hřebci mají britskou i českou licenci a jsou k dispozici případným zájemcům.

Něco málo z naší historie....

První welsh mountain pony, který byl původně zakoupen jako jezdecký pony pro naše kluky, a vstoupil (či lépe řečeno vstoupila, protože to byla dvouletá kobylka) do našeho života už v r. 2000. Klisna pocházela z českého chovu a nastartovala lavinu, která změnila celý náš život. Vše začalo odchodem "velkých" jezdeckých koní. Následoval nákup dalších dvou poníků v ČR a v roce 2002 pak i první import sedmi hříbat a dvou roček welsh mountain pony z Velké Británie. Tehdy to ještě bylo za "předuniovských" podmínek, což obnášelo měsíc karantény ve Velké Británii, měsíc karantény u nás a jako bonus hromadu různých potvrzení a povolení.
V roce 2004 bohužel přišly osobní změny, které měly za následek prodej většiny základního stáda. Z dovezených hříbat nám zůstala jen tři (dva hřebečci a jedna kobylka). Poníci z českého chovu byli prodáni všichni.
Koncem roku 2006 se nám konečně podařilo najít a po delším jednání a díky vstřícnosti původního majitele (statek byl nabízen jen s velmi omezenými pozemky) i zakoupit vhodný objekt pro nás a naše stádečko. Během roku 2007 se naši poníci postupně přesunuli do nového domova a z Holandska přicestoval islandský pony Geislabaugur frá Röðly. Jinak byl celý rok 2007 ve znamení částečné rekonstrukce našeho statku a tak jsme se v listopadu konečně mohli přestěhovat do "vlastního". Podařilo se nám navázat na původní záměr. Doplnili jsme stádečko o nové kvalitní chovné klisny z Velké Británie a začali pomalu selektovat, aby naše odchovy více odpovídali naším představám a chovatelskému záměru. V současné době stále ještě pomalu budujeme náš nový domov. Postupně se rozrůstáme o nové ohrady, stáje a také poníky. Podmínky jsou stále ještě trochu polní, ale všichni příznivci těchto nádherných malých koníků jsou u nás srdečně vítáni.

© Marah Webdesign  

Valid HTML 4.01 Transitional